Всеки, които поне веднъж е подписвал трудов договор, е и чувал за граждански договор. Какво реално представлява той, какви видове има и за какви особености да внимаваме, при подписване на такъв договор? В този текст ще намерите всичко необходимо, за да се сдобиете с по-голяма информираност.
Причината да има два основни вида договори – граждански и трудов, е понеже те изпълняват една и съща функция по различен начин. И двата договора се използват като официално оформление на споразумение между две страни.
При трудовият договор работник сключва договор с предприятие, и наетият е подчинен на наемащия. При гражданския договор и двете лица са равнопоставени – единият е изпълнител на договореното, а другият е възложител.
Реално има много видове граждански договори, като 3-те най-основни разновидности са – договор за изработка, комисионен договор и договор за поръчка. Този договор много често се подписва и важи в рамките на извършването на поръчка от търговски характер.
Един граждански договор се различава от трудовият договор по това, че лице подписало граждански договор използва основно свои средства. Това е стандартно, освен ако в договора не е упоменато, че средствата ще се предоставят от поръчителя.
Тук от значение е дали изпълнителя на този договор е само осигуряващо се лице или не. Ако той се осигурява сам, то поръчителя не е длъжен да осигурява. Изпълнителя е длъжен да упомене това дали и какви осигуровки изплаща, като в случай, че не е само осигурен, поръчителя на договора е длъжен да внесе минималният осигурителен доход за периода.
Един от позитивите на подобен договор, е че има работа за пенсионери. Те могат да изискат, като част от договора, да бъдат осигурявани, а дори е възможно да изискват внасяне и в „Пенсионен” фонд.
Да, при гражданският договор няма ограничение на сключвания, стига разбира се това да не влиза в разрез с естеството на трудовия договор. При налични 12 работни часа, ако по трудов договор лицето е заето за 8 от тях, е напълно възможно и законосъобразно да се сключи и граждански договор.
Няма и ограничения на броят граждански договори, които едно лице може да сключва едновременно. Поради своят нецикличен характер, подобен договор изтича при изпълняване на завършената поръчка, доставка или извършена услуга.
Заплащането бива два вида, възмездно и безвъзмездно – тоест, тук двете страни имат пълната свобода да избират. За разлика от трудовият договор, къде заплащането е задължително, при гражданският е напълно възможно услуга да бъде извършена без заплащане.
Ако искате повече пояснение, изпитвате затруднения и имате нужда от професионална помощ във връзката със счетоводните услуги, можете спокойно да се възползвате от дългогодишният опит на Acc-ConsultCo.com.