Повечето хора, които притежават някакъв вид бизнес с търговска дейност, е необходимо да сключват данък върху добавената стойност при осъществяването на сделка около всеки един продукт, който се предлага от тях до краен потребител.
За жалост, все повече хора, собственици на търговски предприятия се опитват да заобиколят законово разписаните норми и да прескочат регистрация по ДДС.
Проблемите са насочени главно в две основни посоки. Всеки един от тях е свързан с това, че се търпят огромни загуби и за държавата, а когато се установи злоупотреба, и търговецът търпи финансови поражения.
Експертите в този бранш съветват всеки собственик на такова предприятие, което директно регистрира печалба посредством продажби до крайни потребители, да не се замисля да се регистрира по ДДС и да спази Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).
Процедурата по доброволна или задължителна регистрация не отнема кой знае колко време и ресурси. Заради това не си струва да се избягва за сметка на нормалното развитие на предприятието.
Когато стартират собствен бизнес, много хора гледат да „скатаят“ възможно най-много разходи от гледна точка на това, че парите не стигат, трябват доходи и т.н.
Проблемът е, че доходите идват бавно, парите се завъртат в някакъв срок, в който, обаче, разходите не спират да вървят.
В такъв случай, важните неща се пропускат, а в последствие се забравят и нещата накрая остават забравени.
Колкото по-малък е срокът, в който счетоводната къща трябва да прегледа документацията и да я изготви, която в последствие трябва да се предаде, за да се кандидатства за подобна регистрация, толкова по-малка би била и крайната дължима сума в края на услугата.
Всъщност, комуникацията с различните институции също е един от основните фактори, които влияят сериозно на крайната сума на услугата, която Acc-ConsultCo.com ще извърши за вас.
Конкретна информация относно сумата за извършената работа не може да бъде предоставена просто така – трябва да се предостави коректна информация за частен случай на определена фирма.
Именно заради това счетоводните услуги от професионални фирми за счетоводство са толкова търсени и хората оценяват труда на счетоводителите.
Отдавна хората, работещи подобна професия не са просто „сметачи“, а са хора, които в един миг могат да сменят посоката на бизнеса ви в градиращо ниво.
По отношение на времето, което може да изисква една регистрация по ЗДДС, отново не могат да се дадат конкретни срокове.
Причината отново е доста проста – всеки човек има различни потребности и времето, което отнема за всяка една операция е различно и варира спрямо изискванията.
Определените от закона срокове за подаване на различните документи се променят през годините и е възможно човек да попадне на стара или неточна информация.
Най-добре е да се разчита на помощта на професионални агенции, за да бъде изпълнена процедурата в срок и да се избегнат възможни глоби и неприятни за вашия бизнес ситуации.
Всеки, извършващ независима икономическа дейност без значение от резултатите и целите, се определя като данъчно задължено лице от Закона за данък върху добавената стойност. Въпреки това, не за всички търговски лица е задължителна регистрацията по ЗДДС.
Процедурата не се изисква от търговските лица, при които седалището на фирмата е извън територията на страната. Тя е задължителна обаче за всички лица, които предлагат услуги и стоки с място на изпълнение в България.
Общото основание, на което се изисква регистрацията, е достигането на облагаем оборот от 50000 лв в рамките на 12 месеца. Тогава трябва да се подаде заявление за регистрация по ЗДДС в определения от закона срок.
В случай, че лицето отговаря на критериите за задължителна регистрация, но не е подало заявление в указания срок, то следва да бъде регистрирано автоматично от НАП. В този случай ще му бъде наложена глоба между 500 и 5000 лв в зависимост от изтеклото време от крайния срок зя подаване на заявление.
Има и допълнителни случаи, в които е задължителна регистрацията по ЗДДС. Те включват получаване на услуги от чужбина, дистанционна продажба на стоки, доставка на услуги за радио и телевизия и други.
Тук е мястото да отбележим, че има разлики при осчетоводяването на ДДС за стоки и услуги. В закона са определени различните изисквания за регистрация и осчетоводяване, както и срокове за подаване на документи при различните типове услуги и стоки.
Критериите за задължителна регистрация имат своите особености и човек, който не познава добре законите и изискванията, може да се затрудни в процедурата. Възможно е дори да се налага да плаща глоби поради това, че не е разбрал навреме какви са условията и важните крайни срокове.
Професионалните агенции могат да ви облекчат от тежестта да четете, да се допитвате и да следите за необходимите документи и да улесни максимално регистрацията на фирмата ви. Това би ви дало възможност да получите всички облаги, които ви предлага закона, а и ще премахнете една допълнителна тежест покрай поддържането на бизнеса си.
Регистрацията по ДДС може да бъде и доброволна и някои лица се възползват от нея, тъй като има много предимства. Едно от тях е възможността да се възстанови платения данък добавена стойност.
Регистрираните лица могат и да не заплащат ДДС за услуги и стоки, които придобиват от други регистрирани лица.
Предимствата на регистрацията са повече от минусите в определени случаи и си струва да се доверите на професионална подкрепа, за да получите максималните облаги за своя бизнес.
В началото най-важната стъпка по отношение на ДДС регистрацията, е това да се подаде заявление за входиране на самата процедура.
Това трябва да се случи в регионалната дирекция на Националната агенция по приходите.
Заедно с това заявление, трябва да се подадат и документи, които посочват точно облагаемия доход в срок от последната една година.
Друго едно важно нещо, до което трябва да имат достъп професионалистите от Acc-ConsultCo.com, е справка за облагаемите вътреобщностни придобивания за текущата финансова година.
При подаване на пълната изисквана документация ще получите задължителния вътреобщностен ДДС номер, без който няма да можете да упражнявате своята дейност.