Данъкът върху добавената стойност (ДДС) е вид косвен данък, който се начислява върху стойността на различни видове стоки и услуги. В България има два начина за регистрация по ДДС.
Първият е доброволно, когато управителите на предприятието изявят желание за това.
Вторият начин е по задължение и се отнася до фирмите, които надхвърлят определен праг на оборот (към момента той е 100 000 лв. за последните 12 месеца, но е много вероятно в бъдеще отново да се промени).
В някои случаи обаче фирмата може да се дерегистрира по ДДС, което означава прекратяване на задълженията на фирмата да начислява и отчита този данък. Именно за дерегистрацията ще си поговорим на следващите редове, където ще разгледаме основните причини за дерегистрация по ДДС. Ще си поговорим за това както представлява самата процедура по подаване на заявление и какви са възможните последици от този процес.
Има няколко основни причини, поради които управителите на предприятието могат да предприемат дерегистрация по ДДС.
Ако фирмата вече не достига минималния оборот, изискван за задължителна регистрация по ДДС за последните 12 месеца, тя може да подаде заявление за дерегистрация.
На практика това ще означава, че бизнесът вече няма да има задължение да начислява и внася ДДС към държавния бюджет до 14-то число всеки месец.
При прекратяване на дейността на фирмата, независимо дали чрез ликвидация или чрез закриване на дружеството, фирмата трябва да се дерегистрира по ДДС.
Тази стъпка е задължителна, защото само така управителите ще избегнат бъдещи задължения към данъчните институции.
Фирма, която желае да прекрати своята регистрация по ДДС, може да подаде заявление за доброволна дерегистрация. За да бъде одобрена, тя трябва да докаже, че отговаря на законовите изисквания, като например, че не дължи ДДС към държавния бюджет.
Ако дадена фирма промени своята правна форма или структура, ако например се преобразува в друга юридическа форма, в някои случаи тя може да подлежи на дерегистрация по ДДС.
В този случай новосъздаденото дружество може да бъде задължено да се регистрира отново, ако по стечение на обстоятелствата покрие критериите за задължителна регистрация.
За да преминете гладко и лесно през процедурата по дегеристрация, трябва да сте наясно какви документи трябва да се подготвят, къде трябва да се подадат и с какви срокове е свързано всичко това.
За да подадете заявление за дерегистрация по ДДС, трябва да подготвите заявление за дерегистрация (образец по НАП). Трябва да се сдобиете и със справка за задължения по ДДС, тъй като тя ще служи за доказателство, че фирмата няма неплатени задължения.
Трябва да се представи екземпляр от последна ДДС декларация и да се добавят документи, удостоверяващи причината за дерегистрацията. Това може да е например акт за прекратяване на фирмата или доказателство за спад в оборота, което дава тези права.
Освен това, в някои случаи данъчните органи могат да поискат баланс и отчет за приходите и разходите.
Заявлението за дерегистрация може да се подаде лично в офис на НАП. След подаване на документите, НАП ще разглежда заявлението и ще издаде решение.
Дерегистрацията може да стане и онлайн чрез електронния портал на НАП, където фирмите с електронен подпис могат да подадат документите изцяло по електронен път. Това може значително да улесни процеса.
НАП има срок от 14 дни, в които да разгледа заявлението за дерегистрация. Ако фирмата има неизплатени задължения по ДДС, тя първо трябва да ги погаси и чак след това може да бъде одобрена за дерегистрация.
В случай, че дерегистрацията е поради ликвидация, тя се извършва след окончателно финализиране на всички финансови и счетоводни задължения на фирмата.
След като дерегистрацията по ДДС е вече одобрена, фирмата няма право да начислява ДДС върху фактурите си. Освен това, тя трябва да приключи всички текущи задължения, свързани с начисленото ДДС и да подаде последна ДДС декларация. Излишно е да споменаваме, че фирмата трябва да съхранява документите си съгласно изискванията на НАП.
Ако фирмата реши да възобнови дейността си и достигне минималния праг на оборота, тя ще трябва отново да се регистрира по ДДС.
Що се отнася за най-често срещаните проблеми, които могат да възникнат при дерегистрация по ДДС, то задължително трябва да споменем подаването на непълни или на грешно попълнени документи. За да се избегне това, е препоръчително да се консултирате със счетоводител или адвокат, тъй като те ще имат необходимата рутина в процедурата.
Друга грешка, която някои управители на предприятия допускат, това е фирмата да продължи да издава фактури с ДДС след дерегистрацията си. Имайте предвид, че това може да доведе до сериозни санкции от страна на НАП, ето защо е важно веднага след одобрението на дерегистрацията да се актуализират всички счетоводни и търговски документи.
В някои случаи фирмите неволно пропускат да изплатят всички свои данъчни задължения и все още имат такива към момента на подаване на заявление за дерегистрация. Това може да забави процедурата в НАП, затова е важно преди да подадете заявление, да се уверите, че всички дължими суми са изплатени.
Ако обмисляте дерегистрация, най-ценният съвет към вас е да планирате добре целия процес, като подготвите необходимите документи и следите сроковете, за да избегнете ненужни усложнения.