Трудовият стаж е периодът, през който дадено лице е било в трудови правоотношения и е изпълнявало своите задължения срещу определено възнаграждение.
Той играе много важна роля при определянето на правото на пенсия на лицето, но също и при получаването на обезщетение за безработица, платен отпуск и други социални придобивки.
Както казахме, трудовият стаж е много важен фактор и при изчисляването на пенсионните права, като влияе не само върху това дали ще имаме право на пенсия, но също така и върху нейната стойност. Но за да разберем трудовия стаж по-добре, трябва първо да знаем кои са двата основни вида, които различаваме.
Реалният трудов стаж се отнася до фактическото време, през което едно лице е било наето на работа и е изпълнявало трудови задължения. Това включва периодите на работа по трудов договор, независимо от продължителността на работния ден.
Реалният трудов стаж е много важен, тъй като именно той отразява действителното време, прекарано в трудова дейност.
Осигурителният стаж е малко по-различен. Той се касае за времето, през което върху доходите на лицето са внасяни осигурителни вноски.
Разликата между реалния и осигурителния стаж се състои в това, че осигурителният стаж може да включва и периоди, в които лицето не е работило реално, но е внасяло осигуровки.
Това може да включва периоди на самоосигуряване, на майчинство и много други случаи подобни случаи.
Трудовият стаж се изчислява въз основа на официалните документи, които удостоверяват периода на трудова заетост.
При изчисляването му се вземат предвид следните фактори, като например трудовите договори и осигурителните записки. Това са основните източници на информация за трудовия стаж. Изчисляват се и периодите на самоосигуряване, в които лицето е внасяло осигурителни вноски самостоятелно. Добавят се и периодите на безработица с право на обезщетение, като например времето, през което лицето е получавало обезщетение за безработица, което също се се зачита за стаж.
Освен това за стаж се считат и периодите от време, прекарани в майчинство, времето, прекарано в болничен (ако върху него са внасяни осигуровки), военната служба (тук говорим за задължителната военна служба, което се зачита за осигурителен стаж) и други.
За да се изчисли трудовият стаж, обикновено е необходимо да се представи трудова книжка, която е основният документ, съдържащ информация за трудовите периоди на лицето.
Важен документ е и осигурителната книжка, особено ако говорим за самоосигуряващи се лица. Тя е от значение, тъй като показва периодите на самоосигуряване на лицето.
Понякога може да са необходими допълнителни документи, които да потвърждават допълнително трудовите периоди и тогава може да се поиска удостоверение от работодателя. Понякога за изчисляването на трудовия стаж може да са необходими документи от Националния осигурителен институт (НОИ), които съдържат официални записи за внасяните осигуровки, както и удостоверения от НАП, показващи информация за осигурителните вноски.
В трудовия стаж се включват периодите в които лицето е на работа по трудов договор, както и периодите на самоосигуряване с внесени осигурителни вноски. Броят се също така и периодите на безработица с получавано обезщетение, отпуските по болест, майчинство, бременност и раждане, както и задължителната военна служба за времето, в което последната е съществувала.
За трудов стаж не се включват периодите на Безработица без право на обезщетение, както и периодите след доброволно напускане на работната позиция без регистрирано осигуряване.
Полезно е всеки човек да има представа какъв е натрупаният до момента трудов, тъй като това дава реална представа за ситуацията, в която се намираме.
Стажът може да бъде проверен чрез онлайн портала за осигурителна информация към Националната агенция за приходите (НАП), както и чрез подаване на заявление или проверка чрез електронните услуги в Националния осигурителен институт (НОИ).
Проверка може да се направи и чрез изискване на справка за внесените осигуровки от работодателя.
Минимален осигурителен стаж за пенсия в България зависи от пола, като все още има известни неравенства между мъжете и жените.
За мъжете минималният осигурителен стаж е 40 години трудов стаж и навършени 64 години, докато за жените той е 37 години и 6 месеца и навършени 62 години и 6 месеца.
Ако лицето не отговаря на тези условия, тогава то може да се пенсионира на 67 години с минимум 15 години осигурителен стаж. Колкото по-дълъг е трудовият стаж и колкото по-високи са осигурителните вноски, толкова по-висока ще бъде пенсията. Пенсията се изчислява въз основа на средния осигурителен доход за целия период на осигуряване. Следенето и правилното документиране на трудовия стаж е от много голямо значение за осигуряване на по-добри и повече социални права, като разбира се тук пенсията е сред основните привилегии.
Важно е да запомните, че трябва редовно да проверявате осигурителния си статус и да съхранявате всички необходими документи, свързани с трудовия си стаж.
Освен това, не бива да забравяте да се информирате и за промените в законодателството, тъй като те могат да повлияят в положителна или отрицателна светлина на вашите пенсионни права.
Контролът и информираността относно трудовия ви стаж може да ви осигури доста по-спокойно и сигурно бъдеще, когато настъпи момента да получите пенсия.