Тъй от Acc-ConsultCo.com знаем, че това е гореща тема за много от нашите посетители, в този текст ще направим разбор и кратко обяснение на това какво представлява МОД (минимален осигурителен доход). Също така ще разберете от какво зависи размера на минималния осигурителен доход.
Основното правило при причините зад всеки минимален осигурителен праг по професии зависи от специализацията на заетата длъжност. Като основа, е че за 2021 е минималният месечен осигурителен доход е 650лв за всички професии. Това важи както за високо-профилираните, така и за общите професии.
В корена на казуса с минималния осигурителен доход стои сферата на развитие и дейност. Макар и минимума в повечето сектори да е 650лв, за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители е едва 420лв на месец.
Разбира се, земевладелският сектор пада под опеката на специализирани програми за подпомагане на производствената дейност. Това, което се забеляза в последните години е тенденцията на увеличаване на долният праг за всяка професия, като цялостно в повечето сектори, включително нефтената индустрия, е че за неспециализирана работа МОД е 650лв.
Той зависи изцяло от позицията както и сферата на работа на даден човек. Като пример, най-високият праг за минимално осигуряване е в нефтената индустрия и специално при ръководителите в производствени предприятия на кокс и нефтени изделия.
При тях минимума е 1763лв на месец считано от 2021ва година, а за същата индустрия, за неспециализирана дейност, е 650лв на месец.
Има и производствени индустрии като предприятията занимаващи се с производство на каучукови изделия, в които, без значение позицията, долният праг на МОН е 650лв. Това е дори за силно профилирани позиции като ръководител.
При самоосигуряващите се лица, както и при управителите с минимално осигуряване, минималният осигурителен доход е 650лв на месец, като това подлежи на промяна и преразглеждане всяка различна година. Тези лица са също така задължени да предоставят декларация ГДД по чл. 50 по ЗДДФЛ, с която, при увеличение на техният месечен доход, сумата да бъде преизчислявана.
Това е дохода върху, които се налагат облагания за социални и пенсионни осигуровки. Част от тези осигуровки се покриват и от предприятието, наело лицето с граждански или трудов договор. Размера на месечното здравно и пенсионно осигуряване зависи от вида договор, както и месечното възнаграждение на даден индивид.
Специализацията, както стана ясно по-горе, също има огромно значение за долния праг, като горния праг на месечният доход не може да надвишава 5600лв, при саммоосигуряващи се лица не може да е над 3000лв.
Ако имате казус или имате нужда от разяснение по подобен казус, или се нуждаете от професионално осчетоводяване на фирма или предприятие, от Acc-ConsultCo.com сме подготвени да ви помогнем. Свържете с нас и се възползвайте от многогодишният успех на нашият екип.