Идва един момент в работните взаимоотношения между работодател и негов служител, когато тези взаимоотношения стигат до своят край. Но тази раздяла не винаги е толкова благоприятна за работника, и в случаи, в които договорени и подписани условия не са спазени от страна на работодателя, ощетения има право на обезщетение. Ние от счетоводна фирма Акаунт Консулт сме ви подготвили няколко възможни казуси за реазглеждане.
При абсолютно правомерно и законово прекратяване на трудов договор, служител с начислен и неизползван платен отпуск, ще получи обезщетение в пълен размер стойността на този отпуск. Стойността и обема на това обезщетение зависи от стажа, размера на заплатата както и броя на дните.
Тази отпуска трябва да бъде от предходни години, през които не всички дни са използвани и служителя не е бил компенсиран. Условията за получаване и заплащане на неотпуснат заплатен отпуск зависи от периода в годината през, които е прекратен този договор, както и това дали служителя избира да прехвърли тези дни към друг стаж в подобна сфера.
Когато става дума неправомерно прекратяване на трудов договор, в закона има заложени клаузи, които защитават служителя и му позволяват да потърси правна, административна намеса. Възможно е и да се стигне до договорка, при която служителя да получи полагащото му се обезщетение.
Когато напускащ служител подаде предизвестие за напускане (периода зависи от работодателя), работодателя има право да прекрати договора преждевременно. В подобни случаи, на служителя се изплащат обезщетение в размер на брутното възнаграждение в размер отговарящ на дневната надница и дните, които остават от предизвестието.
Служител, чийто трудов договор е бил прекратен поради болестно състояние и временна труднонеспособност, има право да получи обезщетение от своят работодател в размер на брутно месечно възнаграждение за 2 месеца след прекратяване на трудовия договор. Това важи и в случаи, в които служител прекратява своя трудов договор доброволно.
Нужно е служителя или работодателя да посочат причината за освобождаване, като „болестно състояние”, и е нужно това състояние да възпрепятства служителя от изпълняване на трудовият си ангажимент.
Както работодателя, така и служителите имат права за условия на работа, правомерно и етично третиране и спазване на договорени клаузи в закона. Има няколко основни момента, в които служител може да прекрати своя трудов договор едностранно, без да подава предизвестие, и да получи обезщетение в размер на предизвестието, което е заложено в правилника на фирмата.
Служител може да напусне и да получи обезщетение, когато работодателя е неспособен да изплати месечното възнаграждение, или когато това възнаграждение промени своята стойност без предупреждение от работодателя. Възможно е също така и да се напусне с обезщетение, когато работното време, месторабота и работни условия се променят отвъд договорените в подписан законово договор.
За пълната картина, повече информация и подробна счетоводна консултация, можете винаги да се свържете с екипите на Acc-ConsultCo.com.