Няма човек на земята, които да не се е разболявал поне веднъж, макар и за малко, и точно в такива случай е важно да знаем какви са правата ни за получаване на болничен от работодател и НОИ.
В тази публикация ще се очертаят основните параметри, които трябва да са на лице, за да получите обезщетение по болничен лист, като размера зависи от следните неща.
Ако се чудите как се изчислява болничен, то имайте предвид, че съществуват конкретни специфики в методологията, които следва да вземето предвид.
За да имате право на болничен, трябва първо да имате валиден трудов договор, по който да бъдете здравно осигурен, като размера на осигуровката зависи от спецификите на самия договор.
Общо казано, дневното обезпечение на заболял работник в болничен отпуск в следствие на общо заболяване, се базира 80 на сто от редовното дневно възнаграждение по договор.
Първите дни на заболяването се покриват от предприятието, в което работещия имат трудов договор, като останала част се поема от НОИ. За да има валиден иск и да докаже своето болестно състояние, даден човек е нужно да представи лекарско предписание и бележка за отпускане на болничен отпуск.
Размера на подаденият период за отпуск зависи от състоянието на болният индивид, като периода за болнично обезпечение започва от денят на заболяване и излизане в отпуск.
Конкретната сума зависи то дневното възнаграждение (надница) упоменато в трудовия договор, като това се смята спрямо месечното трудово възнаграждение. Болничният покрива до 80% от обезпечението, като сумата се изплаща в рамките на 14 дни след прекратяването на болничният отпуск.
НОИ покрива 80% от болничното обезпечение, като крайната сума зависи както от заплата, така и от сумата на която е бил осигуряван даден работник за последните 18 месеца. При заплата от 1500лв, вашата осигуровка може да е била 1200лв, което означава, че вашето болнично обезпечение за дните в обща непредразположеност ще е 960лв при положение, че боледувате 1 месец.
1 стандартен работен месец е 20-21 работни дни, като, за да разберете колко ще получите за всеки ден болничен, трябва да вземете сумата, на която сте осигурен минус 80% делено на дните с болничен лист.
В счетоводна къща Acc-ConsultCo.com имаме опит със счетоводни услуги и ситуации, в които граждани не са наясно със закона за болничните, и се налага разяснение и тълкувание на текст по чл. 41 по КСО. За финансова сигурност, консултации и осчетоводяване на индивиди или юридически лица, можете да се свържете с нас чрез нашата контакта форма или да поискате консултация по телефон.
Вижте и публикацията ни на тема „Кога се получава сумата за болничен?“, за да се информирате допълнително за това, което ви предстои, ако пък желаете компетентна счетоводна консултация в тази ситуация, то винаги можете да се обърнете към нас чрез формата за Контакти в сайта ни.