Понякога, за съжаление, ни се налага да излезем в болничен и има някои неща, които остават неясни що се отнася до сроковете за изплащане болничен от НОИ, като целта на този текст е да увеличи генералната образованост по темата с НОИ, болнични и това кога се изплащат болнични.
Болничен можете да получите само ако сте здраво осигурен, дали това ще е от работодател или се само осигурявате. За да имате достъп до болничен е също така необходимо да имате поне 6 месеца работен стаж, дали прекъснат или непрекъснат, като тук не е от значение дали това е при един и същ работодател.
За да имате право на болничен, трябва да имате наличен документ констатиращ вашето болестно състояние, като то може да се дължи на трудова злополука, професионална болест или майчинство. Необходимо е този документ да бъде наличен и предаден на работодателя след краят на болничният ви период, като този период зависи изцяло от генералното ви състояние.
Зависи от причината за излизане в болничен, работник в дадено предприятие, има право на 70% от дневното си възнаграждение, което бива поемано от работодателя за първите 3 дни от болничният. След този период НОИ поема изплащането на обезщетение по обща неправоспособност, като този ангажимент е поет до края на болничният период.
За работници с установена професионално заболяване възнаграждението е 90% от дневното възнаграждение, според предварително подписаният договор, като обезщетението се поема от работодателят в първите 3 дни от прекъсването на работоспособност.
Най-често задаваният въпрос е „Кога да очаквам изплащане на болничен от НОИ?”, което е напълно разбираемо. Общоприето е обезщетението да се изплати в рамките, но не по-късно, от 30 дни след прекратяването на болничното отсъствие на работника. А това как се изплащат болничните зависи изцяло от наличността на банкова сметка и уговорката между работника и работодателя. Общоприето е болничните да се изплащат по същата банкова сметка, по която се превежда и месечното възнаграждение на работника.
Това разбира се изцяло зависи от здравната осигуровка на индивида, тъй като неосигурени индивиди, или тези без 6 месеца работен и осигурителен стаж, нямат право на здравно обезщетение. Само осигуряващи се индивиди имат право на болничен, като те получават обезщетение в рамките на минималната работна заплата в случай, че са се осигурявали на тази сума.
Най-често НОИ изплаща болничните преди 30 дни, като е рядко да отнеме толкова време, най-често 7-10 работни дни след прекратяването на болничният период, като това са цифрите, които сме забелязали при опита ни като счетоводители на фирми от всякакъв бранш.