Изплащането на болничен от НОИ е процес, при който осигурените лица получават обезщетения за временна неработоспособност. За да получите болнични обезщетения, трябва да сте осигурени за общо заболяване и майчинство, независимо дали осигуряването е от работодател или чрез самоосигуряване.
Необходимо е също да имате минимум 6 месеца осигурителен стаж. Болничните се изплащат въз основа на представен болничен лист, издаден от медицински орган, и предаден на работодателя.
Първите три дни се покриват от работодателя със 70% от дневното възнаграждение, а след това НОИ поема изплащането на обезщетението до края на болничния период.
Болничен можете да получите само ако сте здравно осигурен, независимо дали това е от работодател или се самоосигурявате. За да имате достъп до болничен, е необходимо да имате поне 6 месеца осигурителен стаж, прекъснат или непрекъснат, независимо дали е при един и същ работодател.
За да имате право на болничен, трябва да имате документ, констатиращ вашето болестно състояние, като то може да се дължи на трудова злополука, професионална болест или майчинство. Необходимо е този документ да бъде предаден на работодателя след края на болничния период.
Зависи от причината за излизане в болничен. Работник в дадено предприятие има право на 70% от дневното си възнаграждение, което се поема от работодателя за първите 3 дни от болничния. След този период НОИ поема изплащането на обезщетение по обща неправоспособност до края на болничния период.
За работници с установено професионално заболяване възнаграждението е 90% от дневното възнаграждение според предварително подписания договор. Обезщетението се поема от работодателя за първите 3 дни от прекъсването на работоспособността.
Най-често задаваният въпрос е „Кога да очаквам изплащане на болничен от НОИ?” Обезщетението обикновено се изплаща в срок до 30 дни след прекратяването на болничното отсъствие на работника.
Изплащането на болничните зависи от наличието на банкова сметка и уговорката между работника и работодателя. Обикновено болничните се изплащат по същата банкова сметка, по която се превежда и месечното възнаграждение на работника.
Това изцяло зависи от здравната осигуровка на индивида. Неосигурени лица или тези без 6 месеца работен и осигурителен стаж нямат право на здравно обезщетение.
Самоосигуряващи се лица имат право на болничен, като те получават обезщетение в рамките на минималната работна заплата, ако са се осигурявали на тази сума.
НОИ обикновено изплаща болничните преди 30 дни, като най-често това се случва в рамките на 7-10 работни дни след прекратяването на болничния период. Това са цифрите, които сме забелязали при дългогодишния си опит като счетоводители на фирми от всякакъв бранш и ниша, без значение дали говорим за счетоводство за онлайн магазин или за осчетоводяване на дейността на транспортна фирма или строителна фирма.