Търсите информация за обезщетение при безработица и какви са условията, сроковете и размерите му? Попаднали сте на правилното място, където ще ви дадем малко повече информация в тази насока.
В законодателството на Република България са заложени клаузи, които са в сила, за да предоставят парична помощ, за индивиди които са текущо безработни. Има обаче много неясноти покрай темата с обезщетенията за безработни, за това целта на тази публикация в блога на счетовдна къща Acc ConsultCo София е да повиши генералната образованост на нашите клиенти и широк кръг от граждани, за да могат те да вземат по-информирана позиция и решение
За да придобиете право за изплащане на обезщетение при безработица е необходимо първо да имате регистрация в бюрото по труда, като право на обезщетение имат хора, които са били осигурени поне 12 месеца от последните 18 месеца.
Всички дати и срокове споменати тук важат от официалното прекратяване на трудовият договор.
Възможно е това осигуряване да е било от няколко работодатели, важното тук е общият осигурителен период да е 12 месеца.
Нужно е в рамките на 7 дни след прекратяването на договора да се регистрирате в бюрото по труда (официалното ръководство за регистрация в бюрото по труда можете да свалите от линка в .docx файл за MS Word), за да започнете процедурата по обезщетяване.
За придобиване на право е необходимо вече да сте регистрирани в бюрото по труда, като не може вече да взимате пенсия за старост или професионален стаж.
Необходимо е, в рамките на 3 месеца от прекратяването на договр, да подадете молба-декларация, за да започнете процесът.
Освен молбата-декларация ще са ви необходими:
Необходимо е гореспоменатата декларация-молба да бъде подадена в съответното звено на НОИ, което е отговорно за вашата област.
Към тази декларация е необходимо да прикачите акт за прекратяването на правоотношенията (заповед за прекратяване на трудов договор), както и трудова книжа за удостоверение на осигурителният ви стаж.
След подаване на съответните документи, подалият ще получи отговор с отказ или отпускане на обезщетение за безработица, като средствата ще бъдат преведени по посочена от индивида банкова сметка.
При промяна е необходимо да уведомите НОИ в рамките на 7 работни дни.
Това е много важно, тъй като в счетоводната практика на кантора Acc-ConsultCo.com сме срещали ситуации, в които се изпуска този срок и следват неприятни последици.
Общоприето е обезщетението за безработица да бъде в рамките на 60% от дневното възнаграждение на гражданинът, като крайната сума се изчислява от ден за ден.
Тоест обезщетение за безработен е от 9 лв до 74,29 лв на ден, като това изцяло зависи от размера на предходното дневно възнаграждение на индивида.
Изплатеното обезщетение не може да бъде под или над тези граници, като периодът за изплащане на това обезщетение е до 4 месеца за индивиди с общ осигурителен стаж от 3 години.
За индивиди с 15 години стаж осигурителният период е 12 месеца, като има следните вариации на този период:
Индивиди, които са дисциплинарно уволнени, сами са прекратили своят договор или нямат налични 3-те години осигурителен стаж, получават минималното количество обезщетение 9лв на ден за период от 4 месеца.
Процедурата за придобиване на обезщетение може и да се случи чрез онлайн регистрация в бюрото по труда, както описахме по-горе в текста, където можете и да си свалите ръководство за регистрация.
Имате ли нужда от консултация с експерт, особено в областта на счетовдните услуги в настоящия контекст- не се колебайте да ни пишете през нашата страница „Контакти“ и заедно да разрешим вашите финансочо-счетоводни проблеми още в зародиш, преди да сте загубили доста време, нервии пари?