Платеният годишен отпуск е законно право на всеки трудово зает гражданин на Република България. В кодексът на труда е записано, че в рамките на една календарна година всеки човек има право на 20 работни дни платен отпуск.
Както и да го погледнем, когато се трудите, получавате право да отсъствате от работа около един цял месец, ако броим и почивните дни, в който месец имате възможност да отидете на почивка, да свършите някои отложени ангажименти или просто да си почивате.
Разбира се, правото на отпуск може и да не се използва въобще или да се възползвате от него само частично. В този случай дните, които са ви останали неизползвани, се прехвърлят за следващата календарна година. Например, ако въобще не се възползвате от платения си годишен отпуск, през следващата година ще имате право на 40 дни да отсъствате от работа и да ви се плаща.
Естествено това са груби сметки, защото всичко зависи от това от колко време сте на работа при текущия си работодател, след колко време напускате, както и трябва да се отчетат определени специфики на дейността. Например при някои трудови дейности или в зависимост от сключения трудов договор може да получите право на повече от 20 дни платен отпуск. Това е по закон минималното време, което трябва да се предостави на всеки служител, но не и максималното.
На българския пазар има работодатели, които предлагат по 40-45 дни платен годишен отпуск, но все пак те са твърде малко и дейността е по-специфична от стандартната.
Не бива да пропускаме и другата възможност – ако работите на сменен режим или почасово, напълно вероятно е размерът на годишния отпуск да е по-малък от 20 работни дни. Именно в тези случаи е добре да потърсите екипа на Acc-ConsultCo.com, за да ви съдейства с информация.
Изчисляването на разрешения годишен платен отпуск може да бъде осъществено по няколко начина, в зависимост най-вече от условията в трудовия договор, законовите изисквания и наредби. Най-елементарните сметки са следните – ако през годината имате право на 20 дни платен отпуск, то усреднената стойност дни, които ви се полагат ежемесечно, е 1,67 (20 дни разделени на 12 месеца).
Ако започнете работа на 1 юли при работодателя си, тогава изчислението на полагаемия платен годишен отпуск при равни други условия се получава, като умножите броя месеци до края на годината (в случая са 6) по 1,67. В този пример се получават 10 дни полагаем отпуск.
Най-позитивното за служителя е, че докато той се възползва от правото си на отсъствие от работата, получава същия размер заплата, който е посочен в трудовия му договор. Именно поради този факт се нарича и платен годишен отпуск.
В противен случай се засяга друга тема – за неплатен годишен отпуск, при който служителя отново отсъства от работното си място, но не получава заплата през този период. Това все пак е друга тема, за която бихме могли да ви предложим счетоводна консултация, ако решите да се свържете с нас.