За тези, които не са запознати, управителя е като всички други служители, просто взима повече от тях. В очите на закона се оказва, че има съвсем различно разбиране за осигуряването на управител – от там и идва въпроса, кой е най евтиният вариант за осигуряване на управителя на една фирма?
При подписване на договор за управление един управител има избор между два подхода към осигуряването си. Единият е фирмата с която подписва да поеме осигуровките, или да стане се осигурява сам.
И в двата случая самите осигуровки трябва да бъдат покрити от някъде, като в случая с фирменото осигуряване те ще бъдат приспаднати от месечното му възнаграждение.
От голямо значение е това какъв е дохода и съгласуваното месечно възнаграждение на даден управител. Като голям фактор за размера на осигуряването е минималния осигурителен доход за професията – прага тук определя и сумата на осигуряване.
Голямо преимущество е, че човек в управленческа позиция не трябва да се притеснява за това дали са покрити медицинските и пенсионни осигуровки. Също така не се налага да декларира ГДД по чл. 50 по ЗДДФЛ както е случая със самоосигуряването.
Недостатъците са, че при фирменото осигуряване по договор се налага облагане за сметка както на дружеството, така и на самият управител. Част от сумата за осигуровките се приспадат от месечното възнаграждение, както има доплащане от самото сдружение + данък общ доход върху месечното заплащане.
За разлика от фирменото осигуряване, самоличното осигуряване е изцяло в ръцете на един управител. Той може да прецени къде, в кои фондове и кои осигуровки да заплати. Така даден управител може да спести приспадането от месечното си възнаграждение, но все пак е задължен да въвежда сума съобразно своят месечен доход.
Всяка година се прави преразглеждане на облагаемата сума за осигуряване, като размера на дадените осигуровки зависи изцяло от размера на неговото месечно възнаграждение.
Предприятие със само осигуряващ се управител няма ангажимент към изплащането на осигуровки, като от една страна това е олекотява обработването на документация, а от друга и намалява разходите за една фирма.
За един управител може да е и по-фискално разумно да се самоосигури, тъй като размера на осигуряването зависи от техните предпочитания. Дори при доход от 5 000лв, един управител може да избере да се осигури на минималното количество от 460лв на месец.
При регистрацията на фирма и последващото осигуряване, размера на осигуровките се определят по договор и в много случаи е повече от 20% от нетната заплата. За това един самоосигуряващ се човек би спестил повече, но за сметка на това поема сам ангажимента по намирането и финансирането на здравни осигуровки.
Ако имате предприятие, което е на ръба на ново наемане, или искате да добиете по-добра представа за казуса, можете да се свържете с нас, Acc-ConsultCo.com, чрез нашата контактна форма или по телефон. Предоставяме консултации както на корпоративни така и малки клиенти – бъдете сигурни във вашето финансово решение и се свържете с нас още днес.