Ако сте собственик на бизнес, то добре знаете, че в края на всяка година се определя дължимия данък върху реализираната от предприятието печалба. Този данък се нарича корпоративен или данък печалба.
Регламентирането на данъка печалба е посочено в Закона за корпоративно подоходно облагане. Според този закон, данъкът печалба е основният данък, с който се облага дейността на търговските дружества в България. Стойността му е 10% от крайната печалба на предприятието за период от една година.
Тези, които са запознати с корпоративният данък знаят как се изчислява неговата стойност. За другите от вас, които тепърва започват да управляват бизнес е много важно да се информират за формулата за изчисляване на данък печалба.
Данък върху печалбата = Обща печалба x Ставка на данъка върху печалбата
Важно е да отбележим, че в закона е вписано, че печалбата е резултатна величина от разликата между приходите и разходите, които предприятието има за отчетния период.
Според законодателството на нашата държава данъкът върху печалбата е плосък. Това означава, че неговият размер винаги е един и същ без значение от размера на печалбата. Както вече споменахме корпоративният данък в България е 10%.
Това е една от най-ниските стойности на този данък в сравнение с други европейски държави. Това е добра предпоставка за развитието на бизнес и привличането на чуждестранни инвестиции към България.( Ако имате нужда от счетоводно обслужване можете да се свържете с нас, за да ви предложим най-добрите условия.)
След това уточнение формулата за изчисляване на данък печалба за предприятия на територията на страна изглежда така:
Данък върху печалбата = Обща печалба x 10%
Данък печалба дължат не само търговските дружества, но и много други лица, които извършват търговска дейност или получават печалба за извършен труд.
В това число са включени:
Разбира се, има лица, които не подлежат на облагане с корпоративен данък. Това са превозвачите на пътници, в това число и таксиметровите шофьори; бюджетни предприятия и оператори на кораби.
Под облекчения трябва да се разбира намаление на дължимия данък. Подобни намаления в дължимата сума могат да се изискват при следните ситуации:
Въпреки че размера на корпоративния данък е нисък, много от собствениците на бизнеси се опитват да се възползват от облекчения.