За тези, които не са запознати с корпоративният данък, това определение най-вероятно поражда множество въпроси. Сериозното наименование на този данък се асоциира с нещо, което се изготвя сложно и отнема време. Може би терминът данък печалба ви е по-познат.
Този тип данък се дължи от местни юридически лица и се начислява върху отчетната печалба в края на календарната година.
Според Закона за корпоративното подоходно облагане лицата, които трябва да платят данък печалба към държавата са:
Данъкът печалба се начислява върху годишната данъчна печалба. Тук е важно да правим разграничението между счетоводна и данъчна печалба.
Счетоводната печалба се получава след като от всички приходи за отчетния период се извадят всички разходи. Тази стойност обаче не подлежи на облагане с данък.
При изчисление на данъчната печалба не се включват някои разходи, които не са свързани с дейността на предприятието или такива, за които няма представен счетоводен документ.
Някои приходи също остават непризнати и не се включват при изчисляването на данъчната печалба. В това число влизат приходите получени при разпределяне на дивиденти, приходи от лихви или възстановени по ДДС суми.
За въпроси и консултация можете да се възползвате от нашата услуга „Счетоводни консултации„.
Когато знаем кои са облагаемите приходи и разходи можем да изчислим данъчната печалба:
Данъчна печалба = Облагаеми приходи – облагаеми разходи
След като е определена данъчната печалба на дружеството тя трябва да се умножи по размера на данъка. В нашия случай размерът е 10%. Изчисляването изглежда така:
Данък върху печалбата = Данъчна печалба x 10%
Корпоративният данък се декларира в срок до 31 март на следващата година чрез подаване на годишна данъчна декларация в НАП.
Ако имате собствен бизнес, то вие в края на всяка година сте длъжни да изчислите размера на корпоративния данък. Това е сумата, която изваждате от годишната печалба на предприятието и я заплащате към държавата.
Събирането на този данък е важно за финансовото здраве на държавата и има голя въздействие върху икономическата стабилност. В България корпоративният данък е плосък. Това означава, че неговата стойност е една и съща без значение от размера на печалбата.
В някои европейски държави като Франция например данъкът върху печалбата е прогресивен. Тоест – колкото по-голяма печалба реализира едно предприятие за година, толкова по-голям е размера и на данъка, който трябва да заплати.