Не е учудващо, че хората, които не са запознати със счетоводството в детайли го свързват с изготвянето на обемна документация. Това никак не е далеч от истината. В тази статия ще се убедите колко много видове счетоводна документация има, защото ще ви разкажем повече за вторичните счетоводни документи.
Нека преди това да обобщим с няколко думи какво представлява първичната счетоводна отчетност. Това са документи, които се изготвят, когато една стопанска операция се регистрира за първи път. Информацията, която се съдържа в тях най-често се прехвърля във вторичен документ с цел натрупване.
Вече загатнахме, че вторичните счетоводни документи се изготвят на база първичните, като основната им цел е да натрупат повече информация за стопанските операции. Данните, които се съдържат са преобразувани чрез обобщение или диференциране.
Във вторичните счетоводни документи се групират еднородни стопански операции с цел тяхното отчитане да се извърши еднократно. Тази операция се извършва от квалифициран счетоводител, който следва стъпките посочени в Закона за счетоводството.
Интересното при съставянето на вторични счетоводни документи е, че за разлика от първичните, те могат да бъдат коригирани. Това става като към всеки вторичен документ се добави първичният, който показва достоверността на направената корекция.
Едно важно разграничение между първичните счетоводни документи и вторичните е, че вторите се извършват на периоди от дни, седмици или месеци. Това е част от оперативното счетоводство.
Има няколко вида вторични счетоводни документи, които са добре познати на собствениците на бизнеси, без те да знаят, че се наричат така. За да придобиете най-ясна представа и да успеете да разграничите първичните от вторичните счетоводни документи ви предоставяме списък с най-често срещаните документи от втория вид:
Този документ дава обобщена информация за сформирането на общият оборот. В него са включени данни за началните и крайните салда, за сумарните кредити и дебити, за синтетичните сметки на фирмата и други подобни.
В този документ е представена информация за движението на салдата в една сметка и оборотите в нея за определен период от време.
Изготвя се за лесно проследяване на задължения и вземания.
Този документ помага за проследяването на всички операции, в които участва дадена сметка.
Това е вторичен документ, който проследява оборотните ведомости при синтетичните сметки и анализира видовете приходи и разходи във фирмата.
Има още няколко вида вторични документи, с които може да се запознаете, когато се консултирате с специалист от Acc-ConsultCo.com.