В тази статия ще ви разкажем за един отчет, с който много от собствениците на дружества не желаят да се запознаят, поради сложният му характер. Въпреки това неговото изготвяне е задължително, но и много трудоемко.
Това се дължи на изключително многото информация, която трябва да бъде включена. Обема на консолидирания отчет зависи от броя свързани дружества с предприятието майка. Ако тази група се увеличава, големината на консолидираният отчет също ще се увеличи.
В следващите няколко абзаца ви даваме подробни разяснение за това какво е консолидиран отчет и кога и как се съставя.
Консолидираният финансов отчет е документ, който представлява информация за финансовото състояние на група компании. В това число са включени всички дъщерни компании и свързани дружества. Консолидираният финансов отчет се съставя от дружеството майка след като е събрана нужната информация от всички дъщерни компании.
Този счетоводен документ трябва да бъде съставен по правилата на Националните и Международните счетоводни стандарти.
Този отчет съдържа трите основни части на счетоводната отчетност: отчет за доходите, отчет за паричните потоци и баланс. Съставя се след събиране на всички финансови данни на всички свързани дружества и обединяването им в един краен финансов отчет.
Както споменахме, тази отчетност се изготвя от предприятието майка. За да има правото матерното дружество да състави консолидиран отчет, трябва да бъдат изпълнени следните условия:
В Закона за счетоводството са посочени наличието на определени случаи, в които не трябва да се съставя консолидиран отчет. Повечето от тях включват ограничения в приходите, балансовата стойност на активите и броя на работещите в дъщерните дружества.
Всеки един консолидиран финансов отчет трябва да включва:
Консолидираният финансов отчет се изготвя от специалисти счетоводители и е много важен за инвеститорите и за финансовата общност, защото предоставя цялостна представа за финансовото състояние на групата. Съставянето на този отчет помага на инвеститорите да оценят риска и доходността на инвестициите си в групата.