Счетоводството на една фирма регистрирана като ЕООД, или еднолично дружество с ограничена отговорност, изисква ежемесечно записване на движенията във фирмата в приходна и разходна книга.
Едно ЕООД може да бъде регистрирано по ДДС, при което, в края на годината, неговите данъци се подлагат на корпоративна такса, както и задължително подаване на годишен данъчен отчет към НАП.
При ЕТ, който не са регистриран по ДДС, е необходимо едностранно, ежемесечно осчетоводяване на приходите и разходите, както и записване на движенията на материалните запаси в отделна книга.
В края на годишния период, който се пада често в края на календарната година, информацията от тези книги се предава на НАП като част от условията за правилно осчетоводяване на нерегистриран ЕТ.
Регистрираното по ЗДДС ЕООД е нужно ежемесечно да изготвя дневниците за покупките, дневници за продажбите и месечна справка декларация по утвърдените от ЗДДС формуляри и изисквания.
Нужно е също така да се разчита с бюджета за начислен и платен ДДС по получените и издадените фактури.
Отчитането на приходите и разходите става по един и същия начин, но при регистрираните дружество, за приход и разход по фактурите, се признават сумите без ДДС. При нерегистрираното по ЗДДС ЕООД, се осчетоводява цялата сума по фактура.
Едностранното осчетоводяване, което се води от страна на вътрешнофирмена организация, се извършва според закона за счетоводството за едноличен търговец.
При всички други юридически лица, като ООД, ЕООД, АД и СД се изисква прилагането на двустранна форма на счетоводно записване чрез метода на двойно записване по счетоводните сметки.
Този подход е задължителен, както е и задължително съставянето на ГФО с всички приложения към него съгласно счетоводните стандарти НСС и МСФО.
От тук става ясно, че разликата при осчетоводяването на фирмите регистрирани по ЗДДС и тези нерегистрирани по ЗДДС, е значителна, с оглед на допустимите методи на водене на счетоводство.
Основната разлика, е че регистрираното по ЗДДС ЕООД трябва да изготвя ежемесечна отчетност на трите вида счетоводни книги, които бяха споменати по-горе в текста.
Това дали е възможно сам търговец да се справи със своето осчетоводяване, зависи до голяма степен от неговата компетентност и от обема на осчетоводителните документи.
Задължително е да се спазват сроковете за ежемесечно осчетоводяване, както на приходните постъпление, така и на разходните извличания, без значение дали се плаща ДДС или не.
Важно е също така да се внимава за запазване на първичните счетоводни документи, като разписки, касови бележки, бонове и фактури.
Те се прилагат към годишната отчетна книга, която се праща към НАП, тъй като към годишната данъчна декларация на ЕООД е нужно да се приложат първични счетоводни документи.
При ЕООД, при липсата на сметкоплан, осчетоводяването може да бъде особено трудно за индивиди без опит.
Затова препоръката на екипа на Acc-ConsultCo.com, е да потърсите професионална счетоводна помощ. Така не само намалявате месечната си ангажираност, но също така намалявате и вероятността от грешки, които могат да ви струват допълнително време по-нататък в историята на фирмата.
За повече интересни факти и съвети, можете да се абонирате за нашия блог.