Двустранното счетоводство е един от видовете счетоводство според разделението на тези услуги от критерия, който обосновава организацията, за която се извършва отчитането.
Този метод се използва широко в счетоводството и предоставя подробна и точна снимка на финансовите транзакции на предприятието.
Воденето на двустранно счетоводство е задължително за всички фирми, които не са ЕТ – собствеността е на повече от едно лице. Този вид счетоводство дава много по-точна, ясна и структурирана информация.
Причината за това е, че всяка стойност на стопанска операция се изписва по два начина – като дебит, когато нараства и като кредит, когато намалява.
Целта на двустранното отчитане е да се постигне баланс между дебита и кредита, което означава, че щом има намаление в едната точка, то в другата трябва да има нарастване. Това ни показва, че отделните елементи са зависими едни от други.
Двустранното счетоводно отчитане включва няколко важни елемента и концепции, които помагат за правилното отразяване на финансовите транзакции и съставянето на счетоводни записи. Следва да разгледаме някои от тях и да дадем кратко разяснение за тяхната роля.
Това са основните елементи в двустранното счетоводство и най-общо казано представляват категории, в които се записват финансовите транзакции. Може да бъдат сметки за активи, пасиви, приходи, разходи.
Финансовите транзакции се отразяват в сметките чрез дебит и кредит. Дебитът представлява отразяване на увеличаване на активите или разходите, докато ролята на кредита е точно обратната – обозначава пасивите и приходите.
Балансът представлява състоянието на сметките в даден момент. При двустранното счетоводство дебита трябва да е равен на кредита, за да имаме баланс.
Двустранното счетоводство има огромно значение за развитието на един бизнес, защото дава текуща картина на финансовото състояние на предприятието. Чрез него се осъществяват всички финансови транзакции, които имат значение за отчетността на финансите.
Друга много важна роля на двустранното счетоводство е предоставянето на основа за анализ и оценка на финансовата производителност. Тези записи и отчети могат да се тълкуват с цел разбиране на трендовете и рентабилността на продуктите, за да се вземат адекватни управленски решения.
Двустранното счетоводство отговаря на международните стандарти за финансова отчетност и законовите изисквания. Това осигурява правилна основа за подготовка на данъчни декларации и съответствие с данъчното законодателство. По този начин може да се осигурят данъчни облекчения и да се намали данъчната задлъжнялост на предприятието.
Не на последно място двустранното счетоводство е начин за вътрешен контрол на дейността на бизнеса, защото гарантира постоянното сравнение на дебитните и кредитните страни на сметките.