Всеки ден в България се откриват множество фирми, като много от тях дори не започват своята дейност, оставайки замръзнали. Проблем ли е ако вашата фирма, която така и не е работила, остане незакрита или реално няма значение – точно това ще ви помогнем да разберете днес.
Самата процедури по закриване на ЕТ фирма отнема по-малко от месеца, тъй като едноличният търговец е отговорен само и единствено за себе си и няма нужда от прекратяване на трудови договори. Когато се обърнем към по-големите сдружения като ООД и ЕООД, нещата стават различни поради по-големия обем от документация.
Една от най-големите отговорности на една фирма или сдружение, освен да спазва етическия кодекс и законовите клаузи отнасящи се до тяхната дейност, е това да е коректна към НАП. Това може да означава много неща, но реално трябва да се случва всеки месец и в края на всяка фискална година, без значение дали фирмата е регистрирана по ДДС или не.
В края на всяка фискална година, дори да не се е осъществила никаква търговска или производствена дейност, е нужно да се пуска декларация към НАП. Подобна фискална година се нарича нулева фискална година, но дори в тези случаи разходите не са нулеви, а са най-малко осигуровките на собственика (като самоосигуряващо се лице) + разходите по осчетоводяване.
Това означава, че дори да не работите и да не използвате фирмата, тя продължава да изисква поне минимална поддръжка. Тази разлика между липсата на капитал и необходимостта от платежоспособност, кара много фирми в несъстоятелност да ликвидират своята дейност.
В подобни случаи, услугите на счетоводител са изключително важни, и е още по-важно този счетоводител да бъде запознат с областта на вашата операция и особеностите по процедурите в тази област на бизнес развитието ви.
Осигуряването, здраво и пенсионно, в случаите не ЕТ, се случва в края на фискалната година, когато собственика на ЕТ фирма, трябва да изравни сам и внесе всички осигуровки. Дори фирмата да не работи, това, че в листите си има обявени лица, я задължава да предоставя осигуровка, особено когато има включен трудов договор.
Това е причината ООД-та и ЕООД-та да ликвидират своята дейност, като започват от прекратяване на всички трудови договори по законосъобразен начин. Така намаляват разходите докато тече процедурата по ликвидация (6-8 месеца).
Ако пропуснете да затворите вашата неработеща фирма, е напълно възможно да натрупате сериозни разходи, за които да не сте наясно. Ако искате да си спестите грижите и тревогите и да премахнете ненужното, то експертните услуги на счетоводители ни в Acc-ConsultCo.com е точно за вас.