Нашата страна е изключително примамлива за чуждестранни търговци, основно поради няколко основни причини – ниските данъци, които бизнесът заплаща, в сравнение с данъците в другите европейски страни, по-ниските заплати и по-ниските разходи за провеждане на търговската дейност.
Възможно ли е чужденец да регистрира собствена фирма в България, без да пребивава в страната? Какви може да са проблемните моменти при регистрацията и за какво е необходимо да внимавате? Отговори на тези въпроси и още аспекти от вписването на фирми в страната от чужденци даваме в следващите редове.
Отговорът е положителен. Следва да имате предвид обаче, че има значение каква ще е конкретната правна форма на фирмата. За да може дееспособното физическо лице да се регистрира като едноличен търговец, например, е необходимо да има местожителство в страната. За търговските дружества обаче не съществува такова ограничение.
Не съществуват ограничения относно националносттта на учредителите, съдружниците, собствениците или управителите за регистриране на: дружество с ограничена отговорност (ООД), акционерно дружество (АД), командитно дружество с акции (КДА), събирателно дружество (СД) или командитно дружество (КД). Следователно, това са възможните правни форми за чужденци.
Фирма може да впише и чужденец, който не пребивава в страната или пък не говори български.
Самият процес по регистрацията на търговското дружество протича по същия начин, по който би протекъл, ако лицето беше с българска националност.
Задължително е фирмата да бъде изписана на български език. Тя може да бъде изписана допълнително и на чуждия език.
Когато чуждестранното физическо лице не владее български език, е необходимо всички учредителни документи да бъдат съпроводени с превод, който факт се удостоверява с нотариална заверка.
Необходимо е чуждестранното лице да предостави валиден документ за самоличност – национален или международен паспорт. Удостоверението за пребиваване в страната не представлява документ за самоличност, затова не може да се използва за тази цел и съответно не е необходимо да бъде представено при регистрацията.
Един от основните проблеми, които може да възникнат около вписването на фирмата от чуждестранния гражданин е във връзка с откриването на набирателната сметка на дружеството. Това е сметката, която е предназначена за натрупване на капитала и от която впоследствие ще се изплащат дивиденти при реализирана печалба.
Изискванията за откриване на набирателна сметка в страната за регистрация на дружеството са по-завишени спрямо чужденците от трети страни извън ЕС и затова е добре да се използват услугите на специализирани счетоводни фирми, които да ви преведат през дебрите на българските закони и изисквания.
Възможно е дружеството да бъде регистрирано и без чуждестранното лице да е в страната към момента на регистрацията. Това става с помощта на надлежна заверка на изискуемите документи от нотариус, като най-често това се прави на територията на посолствата и консулствата на България в чуждата държава.