В днешната статия ще разнищим един от данъците, който оставя в сянка на други по-големи данъчни облагания. В тази статия ще разгледаме какво е патентен данък, от кой закон се урежда и кои лица могат да се възползват от него.
Ако сте дребни търговци, изобретатели или занаятчии информацията, която ще научите от този текст ще ви послужи изключително много за практикуването на дейностите, с които се занимавате по законен начин.
Това е данъчно облагане, което се налага за извършването на дейност свързана с практикуването на занаятчийство, дребна търговия или други патентни дейности. Този данък е вписан в Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ) като годишен данък.
Според него търговци, занаятчии и изобретатели дължат патент е определен размер, в който не се включва реализираният резултат от дейността, било то печалба или загуба.
В Закона за местните данъци и такси, скойто всеки счетоводител трябва да е запознат, са посочени минимални и максимални суми на патентния данък. Конкретния размер на сумата за патентния данък се определя от Общинския съвет на областта за различните сфери на дейност и територии на региона.
Има няколко групи физически лица, които извършват търговска дейност и могат да се определят като облагани с патентен данък. Основно това са едноличните търговци, извършващите патентни дейности свързани с изобретения и някои лица, които не са регистрирани по Закона за данък върху добавена стойност.
Абсолютно е логично, че когато чуем думата данък по-скоро ще в свързваме със сума, която дължи на държавата. В случая с патентния данък нещата стоят малко по-различно. Отново облаганите с него физически лица трябва да изплащат на държавата определена сума, но този път има начини, по които това да работи в тяхна полза.
Например размера на патентния данък може да е много по-малък от размера на данък печалба 10% или начисляването на 15% от печалбата според данъците заложени в ЗДДФЛ.
Въпреки че патентния данък се определя в различен процент според местонахождението на обекта той не може да надвишава 840 лв. Това в много от случаите е с пъти по-ниска сума от тази, която физическото лице може да дължи като данък печалба от извършване на дейността си.
За да стане още по-ясно кои лица могат да се възползват от патентния данък прилагаме кратък списък с най-разпространените патентни дейности: