Като най-често срещан начин на заплащане на стоки закупени през интернет, наложения платеж има особен статут в ЗДДС и в този текст ще разгледаме двете му крайности. Целта на този текст, създаден от счетоводна къща Акаунт Консулт е да се създаде информационен буфер, които нашите клиенти и читатели могат да ползват, когато се занимават с онлайн търговия.
Физическо лице се води всеки гражданин на Република България, който в един или друг капацитет, бива представян в правния и счетоводен свят. Това са частни лица, които могат свободна да се занимават с търговска дейност, стига да е в рамките посочени от закона за търговията.
В случая на онлайн търговията, индивиди, които не са данъчно регистрирани, също имат законовата свобода да осъществяват търговска дейност. В определени обстоятелства, в зависимост от предмета на тяхната търговия, може да се наложи да декларират доход от дадена продажба – ето кога се декларира и кога не.
Най-точния пример за доход, които не се облага или декларира, е такъв от продажба на лични вещи, които не са предназначение за препродаване или създаването на други стоки. Такъв вид вещи могат да бъдат такива, които се освобождават от облагане чл.13 ал.1 т. 2 от ЗДДФЛ, следователно, продажбата на такива предмети, и прихода от тях не се облагат.
Друг пример за освободени от ДДС доходи, е продажбата на антикварни предмети, колекционерски такива или друг вид вещи, които са придобити от наследство. В закона е посочено, че тези предмети се освобождават от облагане и това важи и за доходи придобити от тях.
Както бе споменато по-горе, всички доходи, дори такива направени през наложен платеж, на стоки, чиито произход е с цел препродажба, тоест стопанска дейност, се декларират по ЗДДС. Това важи и за еднократни продажби и продажби направени в границите на България – ако търговеца е чуждестранен и дохода се начислява от негова страна, то тогава закона стои по друг начин.
Доходи от стоки, лично производство на занаятчия, дори да са произведение на изкуството, предмети на занаят и антикварни стоки, се облагат от ДДС. При физическо лице, чийто доход, добит чрез търговска или стопанска дейност, надвишава 50 000, това лице е длъжно да се регистрира по ДДС.
Ако дохода е добит в рамките на 2 последователни месеца, лицето има 7 дни от начисляване на последната печалба, да се подаде заявление в НАП за регистрация по ДДС.
В случай, че се занимавате с подобна дейност, искате да се занимавате с такава дейност и желаете да сте изрядни, можете да се възползвате от счетоводните услуги на нашите експерти от Acc-ConsultCo.com.