Ликвидацията, както в счетоводния и правен език, така и в разговорния, запазва своето значение като краен процес или процес по прекратяване. За търговските дружества, този процес не е никак лесен, без оглед на причината на ликвидация, изисква се сериозна документация от счетоводна и юридическа гледна точка, за да се извърши изцяло законово.
При ТД (търговски дружества) процесът отнема време до 8-9 месеца, изисква документация и пускане на удостоверение към НАП както и другите търговски регистри. Преди подаване на документация, е важно да се установи дали сдружението се намира в несъстоятелност или прекратява своята дейност поради други причини.
Има два основни вида причини да се престъпи към ликвидация на едно търговско сдружение. Едната причина, е когато акционерите или собственика на сдружението преценят, че е удачно, а другата е при административна намеса.
Причините за доброволното прекратяване могат да са много, като реално има малко ограничения относно причината, която едно сдружение може да покаже като повод за прекратяване на съществуването си. Подобен процес може да се задейства или онлайн от удостоверен адвокат с електронен подпис, или физически в офисите на Агенцията по вписвания.
Принудителното ликвидиране на бизнес става необходимо, когато на едно сдружение му бъде отнет лиценза за провеждане на конкретна търговска или производствена дейност. Подобна административна мярка може да се наложи, когато при операцията на бизнес са установени сериозни проблеми и нарушения, които не могат да бъдат отстранени.
В случай на принудителна или доброволна ликвидация, е нужна намесата от юридически или счетоводен специалист, който е запознат със законовите процедури. Самият процес на ликвидация може да отнеме месеци, като минималния посочен срок е 6 месеца, като е важно всичко до този момент, поне от страна на документация и задължения, да бъде изрядно.
Именно документацията и взаимоотношенията с българската администрация, кара много хора да се обърнат към професионалисти като нас. За това от Acc-ConsultCo.com предлагаме счетоводни консултации и асистенцията при ликвидация на фирма без значение каква е причината.
Знаем, че финансовата страна при ликвидация касае множество бизнеси на ръба на преустановяване на своята дейност. За това нашата експертиза се насочва не само към административните аспекти на процеса по ликвидация, но и към финансовите.
Когато едно дружество прекратява своята дейност доброволно и няма начислени глоби от НАП, останалия капитал се ликвидира и разпределя спрямо предварително подготвен от акционерите устав. Особеностите на този устав зависят от начина, по които са изготвени и е необходимо да се уважат – ние следим за това и много повече.