Ликвидацията на фирма е последното действие, което една закрита фирма може да направи, за да бъде премахната от търговския регистър и регистъра на НАП.
Самият процес има значително количество подробности, документи и изисквания, като прекратяване на трудови договори и изплащане на всички задължения към кредитори.
Процедурата по ликвидация на фирма е една идея по-различни при ООД и ЕООД, както и при фирми регистрирани по ДДС.
Нужната документация, време за взимане на решение на НАП и цялостната нужда административна подготовка, може да изтегля времето на ликвидация на една фирма с 8-9 месеца назад.
Времето за финално прекратяване на дейност и ликвидация на една фирма, зависи и от нейния размер, от колко време оперира, дали е АД, ЕООД или ООД.
Днес от Acc-ConsultCo.com ще ви разкажем малко повече за това как се ликвидира една фирма и защо професионалните счетоводни услуги са толкова полезни в подобни случаи.
Ликвидацията на фирма е крайното прекратяване на дейността и премахване на активите на една фирма, без значение дали е регистрирана по ДДС или не.
След ликвидацията на една фирма, тя вече не съществува в търговския регистър и не може да извършва своята търговска дейност.
Съвсем законово, терминологичните и семантични граници на фирмената ликвидация, са поставени в гл. ХVІІ на ТЗ – чл. 266-274.
Има няколко вида ликвидация – според това какъв вид търговско дружество е една фирма. За видът на ликвидацията имa значение и вида на самата фирма, ЕООД и ООД се ликвидират по един начин, а АД се ликвидира при мажоритарно съгласие на акционерите държащи поне 2/3 от капитала на дружеството.
Причината да се ликвидира една фирма могат да бъдат много и най-различни. Има ликвидация поради несъстоятелност, което е неспособността на фирмата да покрива своите кредиторски разходи.
Под кредитори бива да се разбира всички задължения за консумативи към енергоснабидели – от топлофикация, до ВиК и електроснабдяване, интернет доставчици и т.н.
Ликвидацията поради несъстоятелност изисква фирмата да покрие своите задължения към всички кредитори, както и задълженията към държавата.
Този процес отнема доста време и надминава гореспоменатия период за ликвидация от 9 месеца. Тук финалното прекратяване на дейността на фирмата може да отнеме години, в зависимост това колко са сложни взаимоотношенията на фирмата с държавата и кредиторите.
Има и закриване на фирма поради смърт на собственик, когато фирмата е регистрирана като ЕООД или ЕТ.
При смърт на собственик на фирма, при липса на други служители или желание от страна на наследниците да продължат дейността на фирмата, същата се ликвидира значително бързо.
Ликвидацията има много етапи, като първият етап изисква иницииране на самия процес, което се случва чрез приложение № Б6, към което е добре да се приложат и следните документи:
Важно е също така да се пусне покана към всички кредитори, която покана дава предизвестие на всички гореспоменати за предстоящата ликвидация.
В периода до нейното финализиране, кредиторите трябва да предявят задължения (ако въобще има такива) към ликвидатора, които задължения да бъдат покрити до края на периода на ликвидация.
Разбира се, с тази процедура, процесът по ликвидация тепърва започва, траещ до 9 месеца при изрядни фирми. Ако искате да си спестите този труд и подробности, най-добрият начин да го направите е да наемете отделът на Acc-ConsultCo.com по ликвидационни процедури.