Данъчната ревизия е нещо, което може да стресира излишно много търговци. Основната причина затова е, че много собственици на бизнес не са запознати със същността на тази ревизия и как да се подготвят за нея.
Точно правилната подготовка седи в основата положителната данъчна ревизия. Затова наемането на правилната счетоводна кантора ви помага в такива ситуации.
Следва да ви запознаем подробно с това какво е данъчна ревизия, от кого се изпълнява и какви са видовете данъчни ревизии според няколко критерия за разделение.
Най-общо казано това представлява контролна дейност, която е насочена установяване на задълженията за данъци и осигуровки на един търговец. От самото име можем да се досетим, че целта на тази проверка е да установи дали не сте пропуснали да внесете сумата по дължими данъци и осигуровки, което е задължение на всяко данъчнозадължено лице.
Данъчната ревизия показва дали дължите суми или напротив сте внесли по-голяма сума от дължимата. В тези случаи органите отговорни за отчитането на данъците трябва да ви изплатят размера на надплатената сума.
Данъчната ревизия се извършва от служители на Агенция по приходите (НАП). Те са задължени да проведат ревизия относно отделните елементи на данъчното облагане – формиране на данъчна основа, определяне на дължимия данък, спазването на срокове и други.
Основната цел на проверката, която е позната още като данъчна ревизия е да определи до колко законосъобразно и достоверно е счетоводното отразяване на приходите и разходите на конкретното лице.
Много търговци се притесняват от тези проверки, защото чрез тях се установяват извършени нарушения на закона, а след това се съставят и актове.
Тези проверки могат да се разделят според няколко критерия. По този начин се постига по-лесно разбиране на същността на данъчните ревизии и може да се осъществени по-качествена подготовка. Нека разгледаме основните аспекти, от които зависи класификацията:
Според този критерий данъчните ревизии се разделят на пълни (обхващат всеки обект на данъчното облагане) и частични (обхващат само отделни видове данъчни закони).
Този критерий обхваща характера на ревизията относно времето на извършването ѝ. В случая имам два вида – планови и извън планови. Плановите се извършват поименно и се планират по данъчни субекти и обикновено са пълни данъчни ревизии.
Извънплановите ревизии се извършват по поръчка на данъчните органи и не включват годишния списък на данъчните обекти подлежащи на ревизиране.
Данъчните ревизии се делят на регулярни и нерегулярни според периода от време, през който се извършват. Регулярните ревизии са пълни и на тях се подлагат големите данъкоплатци. Нерегулярните се извършват веднъж на 3 години за средните данъкоплатци и веднъж на 4 години за малките.