Стремглавото увеличаване в потреблението на интернет, благодарение на достъпността на мобилните технологии, стремглаво покачва онлайн търговията. От обикновена покупко-продажба, до дропшипинг, всички доходи са облагаеми по ЗДДС и трябва да бъдат декларирани в края на фискалната година.
Дропшипинг е нещо повече от обичайната покупко-продажба, това е нововъведение в онлайн търговията, която избягва нуждата от реалната покупка на продукт, от страна на търговеца. По този начин, всяко ЮЛ (юридическо лице), може да извърши законосъобразна търговия на територията на страната.
В България се забелязва модификация на класическия модел, като вместо като медиатор, българските търговци реално действат като връзка между производителя, клиента и доставчика. Това спестява нуждата от физическото наличие на дадена стока, както е при класическата покупко-продажба, което намалява нуждата от начален капитал.
За да се осъществи такава дейност, в рамките на държавата, обаче, е нужно даденото лице да бъде регистрирано по ДДС, препоръчително формата да е със статут или на ООД или ЕООД. В този случаи, няма значение дали фирмата начислява оборот от 50,000 лева, и регистрацията е напълно задължителна, дори при нисък обем на обръщения.
Причината да е нужно, е тъй като много от дропшипингите работят с чуждестранни доставчици като Amazon и Etsy, а за да се докаже дохода от тази дейност, е нужна връзка с международната база данни за данъчно облагане.
Доход набавен от дропшипинг се декларира по същия начин както и всички други доходи и разходи от търговска дейност. Макар и да имат две различни имена, покупко-продажбата с наличност на стоки в склад, и дропшипинга с липса на такива, в лицето на закона са еднакви – поне що се отнася до доказване на дохода.
Добрата новина, е че има формуляр за доброволно регистриране по ДДС, което значително улеснява целия процес по стартиране на търговската дейност. Ролята на една фирма, занимаваща се с дропшипинг, е да вземе малка комисия от свързването на покупателя и производителя, като предоставя медиаторска дейност.
Краткия отговор на счетоводителите ни на този въпрос, е че се декларира, да. Формата на деклариране на доход придобит от търговска дейност с чуждестранен производител се определя от ЗДДС, като обема на облагаемостта се базира само върху комисионната придобива от посредничеството.
Има и задължения за самият чуждестранен производител, но те фигурират в Европейското законодателство и не засягат директно ЮЛ регистрирано в страната.
Ако искате да добиете по-добра представа как да спазите законовите изисквания при дропшипинг, можете свободно да се свържете с нас и да получите счетоводна консултация. От Acc-ConsultCo.com сме способни и готови да подпомогнем вашата дейност и начинание с нашата експертиза и доказан професионализъм.