Регистрацията на една фирма изисква избор на предмет на нейната дейност, тоест това, с което тя ще се занимава. Предметът на дейността на фирма се определя от това, в кой бранш ще се намира тя.
Доброто и правилно плануване на избор на дейност на фирма важи до голяма степен за развитието и бъдещето на фирмата.
Днес от Acc-ConsultCo.com ще ви обясним защо е важно правилното определяне на дейността на една фирма, как става и какви са особеностите при някои дейности.
Целта на този текст е да помогне на нови фирми да изберат правилно своята дейност, за да могат по-добре да плануват своето бъдещо развитие.
Както загатнахме по-горе, дейността на една форма задава бъдещата форма на развитие и бранша, в който фирмата ще оперира.
Без значение дали една фирма е регистрирана като ООД или ЕООД, тя първо трябва да определи предмета на своята дейност, за да бъде въведена в регистъра на НАП.
В България има огромен избор от дейности, с които може да се занимава една фирма, и е добре нейните основатели да се замислят дали изборът им е правилен с оглед това, с което те смятат да се занимават.
Това е важно, тъй като една фирма регистрирана като строителна фирма, не може, законово, да предлага туристически услуги или продажба на билети за спортни изяви.
Дейността на фирмата е посоката на движение и развитие, както и насоченост към бранша, в който самата фирма смята да се развива. Има определени дейности на фирми, които не изискват допълнителна документация или лицензиране.
Тези дейности са свързани с търговията на нехранителни стоки, туристически услуги, транспортни услуги, строителни и ремонтни дейности и т.н.
Има обаче, определени дейности, при които има конкретни изисквания към регистрираната фирма. За да може тя да оперира спрямо своята дейност, тя трябва да разполага с лицензи от определени административни органи на страната.
По-долу ще опишем какви са изискванията за различните дейности на фирма и за какво трябва да внимавате.
Когато една фирма се регистрира като търговец или производител на хранителни продукти и стоки, тя трябва да има предварително удостоверение от българската агенция по безопасност на храните, или БАБХ.
Това удостоверение се изкарва с молба и проверка на търговския обект или производствения цех. Тази проверка служи да определи дали фирмата е способна безопасно да извършва своята дейност с оглед на всички здравни и качествени изисквания за безопасност на храните.
Друг пример за необходимост за разрешително, е операцията на заведенията за хранен, ресторанти и хотели с ресторанти – те трябва да отговарят на изискванията на ХЕИ.
Тези изисквания важат не само за обекта на дейност, но и за самите работещи, като всеки служител опериращ с оглед на неговата трудова характеристика, трябва да премине преглед през личен лекар, че е годен за работа в подобна обстановка.
При търговските обекти занимаващи се с продажба на тютюневи изделия има изискване след регистрация, преди осъществяване на търговска дейност, самата фирма да притежава лиценз за продан на такива стоки.
Този лиценз се вади с оглед съответствие изискванията на Агенция Митници.
Ролята на счетоводителите при регистрация на фирма и при определяне предмет на дейност на фирма? Ролята на Acc-ConsultCo.com е да ви помогне с изготвянето на всички нужни документи за регистрация на фирмата ви, както и подготвяне и изваждане на нужните лицензи и удостоверения от съответните държавни органи.