Акционерните дружества, често с ООД след името, са дружества, които са изградени от двама или повече инвеститори, вложили капитал в началните етапи на създаване на дружеството.
Целта на подобен вид инвестиция е, при печалба от дейността на дружеството, да се получи т.нар дивидент, които се изчислява въз основа процента, които притежава даден акционер.
Дивидент е често ползван термин, които в разговорната реч означава печалба, но в правния и финансов речник, дивидент има подобно, но не същото значение.
При осчетоводяването на подобен вид доход, дивидент се счита за част от печалбата на фирма, но тази част, не е равна на цялостната печалба на цялото сдружение или предприятие.
Количеството и размера на дивидента зависи изцяло от това какъв процентов дял държи даден акционер, като финансовата стойност на този процент, се изчислява въз основа договорка между акционерите.
При сдружения с двама акционери, дивидента се дели поравно, а при повече от двама, процента изцяло зависи от състоянието на акционерския ръст. Има и допълнителни законови разпоредби, които професионалните счетоводители трябва да знаят и прилагат.
Обикновено бордът на директорите на компанията решава дали ще изплаща дивиденти на акционерите.
Дивидентите могат да бъдат изплащани на месечна, тримесечна или годишна база, най-често като парични плащания, но могат да бъдат и под формата на акции или друго имущество.
Процесът включва обявяване на дивидент, определяне на екс-дивидентна дата и изплащане на дивидента на определената дата.
Още при самото подаване на заявление за заплащане, доходът начислен от процента, който даден акционер държи, се облага с данък върху дивидента.
Този данък трябва да бъде отделен и заплатен не от акционера, а от самата компания, като размерът му е минимум 5% от стойността на изплатената сума.
Подобен вид изплащане трябва да се отрази в хронологичното разпределение на сдружението и да се осчетоводи като част от данъчната облагаемост на сдружението, а не на акционера. На практика, пред закона парите се виждат като изплащане за услуга или стока, каквито могат да се зачете първоначалния капитал.
Когато получателят е ЕТ, без значение дали е чуждестранен гражданин или български, то се начисляват максималните 5% от стойността на дивидента.
Тази сума се изважда от цялата стойност на сумата, която ще се изплати, след което се превежда по съответен начин на акционера.
Ако искате да се задълбочите в темата и да добиете по-добра представа за нюансите на подобен вид данъчно облагане, можете да се свържете с екипа на Acc-ConsultCo.com.