Почти всекидневно слушаме за инфлацията. По новините, в медиите или в разговор между приятели, думата „инфлация“ е все по-често използвана. Тя има голямо влияние над бизнеса и счетоводството и следенето на нивата е от ключово значение.
Дали обаче всеки от нас правилно разбира какво е инфлацията? Това е устойчиво нарастване на общото равнище на цените на стоките и услугите в икономиката, което намалява покупателната способност на потребителите.
Сигурни сме, че собствениците на бизнес са се чудили как инфлацията влияе върху бизнеса и счетоводството. Разбирането за динамиката между бизнеса и инфлацията е от съществено значение за успешното управление на предприятието и за точността на финансовите отчети.
По-нататък в статията разглеждаме няколко начина, по които инфлацията влияе върху бизнеса и счетоводството.
Намаляването на покупателната способност на потребителите означава, че бизнеса може да генерира по-малко приходи в сравнение с предходни години.
Този ефект е особено осезаем при дългосрочни договори с фиксирани цени, където инфлацията изяжда маржа на печалба.
Когато инфлацията нараства, нарастват и разходите за суровини и труд. Така бизнесът се изправя пред по-големи производствени разходи. От там следва увеличаване на цените на продуктите, но това не винаги е възможно поради риска, че бизнесът може да изгуби клиенти.
Високата инфлация води и до искане от страна на клиентите за повишаване на заплатите, които искат да запазят нивата на своята покупателна способност.
Инфлацията увеличава риска в бизнес средата. Компаниите нямат нужните инструменти, с които да прогнозират точно бъдещите си разходи и приходи.
Поради тази причина много бизнеси стават по-предпазливи при вземане на инвестиционни решения.
Някои парични активи, сред които касови наличности и банкови депозити, губят своята реална стойност по време на инфлация.
При наличието на обезценяване на парични активи се налага преоценка на тези активи, за да се отрази реалната им стойност в условия на инфлацията.
Ако компанията използва историческа стойност за оценка на активите и пасивите, инфлацията може да доведе до изкривяване на финансовите отчети. Пример за това може да са активи, които са закупени преди години и може да бъдат отчетени по по-ниска стойност от текущата им на пазара.
Така се създава неясна картина на реалното финансово състояние на компанията.
При изготвяне на планове и бюджети за дълги периоди може да се наложат корекции на база на нивата на инфлацията.
Задачата на счетоводителите е да осигурят гъвкавост на финансовите планове и да включат механизми за корекции спрямо променящите се ценови равнища.